Nieoczywiste materiały, z których można wykonać piękną biżuterię!

Szkło, plastik i akryl, kamienie naturalne, złoto, srebro i stal jubilerska – to najpopularniejsze materiały, z których wykonuje się koraliki i półfabrykaty do biżuterii. A co powiesz na mniej oczywiste tworzywa? Takie, które uczynią z Twoich dodatków biżuteryjnych niepowtarzalne ozdoby, którymi zachwycisz znajomych na następnym spotkaniu przy kawie? Sprawdź, jakie to materiały i którymi z nich możesz wykonać biżuterię zaraz po przeczytaniu artykułu.

Modelina

Jeśli ugniatanie figurek z plasteliny było Twoją ulubioną zabawą w dzieciństwie, modelina to Twój sposób na powrót do tych beztroskich chwil i zyskanie niepowtarzalnej biżuterii. 

Modelina to masa plastyczna, którą kształtujesz, łączysz i formujesz jej kształty wedle własnego upodobania. Pod wpływem ciepła staje się ona miękka i elastyczna i tylko od Ciebie zależy, jaką formę przyjmie. Twardnieje od wysokiej temperatury, powietrza lub światła (w zależności od rodzaju masy). Gdy na modelinę zadziała intensywnie jeden z tych czynników, staje się ona odporna na odkształcenia i nie wprowadzisz w niej więcej zmian.

Koraliki z modeliny stworzysz więc bez problemu własnoręcznie, jak i znajdziesz je w ofercie wielu sklepów z materiałami i akcesoriami do biżuterii, m.in. Korallo.

Marzy Ci się lukrowany pączek na palcu, ludowe wzory na kolczykach, wisiorek w kształcie hulajnogi lub owocowo-warzywna bransoletka? Z modeliną osiągniesz to wszystko!

Żywica epoksydowa

To materiał, który podbija coraz więcej serc rękodzielników. Żywica epoksydowa stanowi połączenie dwóch składników: żywicy i utwardzacza. Do takiej mieszkanki możesz dodać ususzone płatki kwiatów, barwnik. Następnie wlewasz masę do formy odlewniczej, by uzyskać unikalną biżuterię. Całość twardnieje i jest odporna na uszkodzenia.

Chcesz uchwycić ostatnie wspomnienie lata w wisiorku? Wykorzystaj niebieski i biały barwnik, dzięki którym stworzysz morskie fale, i dodaj do kompozycji muszle oraz piasek. Z żywicą epoksydową zabłyśniesz na następnej rodzinnej imprezie, gdy założysz własnoręczną bransoletkę z zaklętymi wewnątrz koralików niezapominajkami.

Projektowanie ozdób z żywicy epoksydowej wymaga dokładności, cierpliwości i ostrożności. Dlatego kiedy jesteś na początku przygody z DIY, postaw na gotowe dodatki biżuteryjne, które znajdziesz w sklepach z materiałami i akcesoriami do biżuterii. Jeśli jednak niestraszne Ci zaangażowanie, precyzja, obróbka otrzymanych form i gotowość do wyróżniania się ozdobami, spróbuj swoich sił w tej odmianie dodatków garderoby.

Platyna

To jeden z nietypowych stopów metali, z których wykonuje się półfabrykaty do koczyków, pierścionków, bransoletek i naszyjników. Stanowi on dobrą alternatywę dla elementów ze złota i srebra. Aby móc uzyskać materiały do biżuterii z platyny, omawiany stop musi zostać połączony z innymi metalami lub niemetalami.

Jakie kolory mają platynowe półfabrykaty do biżuterii? Są one białe i połyskują szaroniebieskim odcieniem.

Taka biżuteria może mieć nawet 95% czystej platyny, jest odporna na kosmetyki i przebarwienia. Co więcej, jest przyjazna dla alergików.

Mosiądz

Złoto mannheimskiego – tak określana jest mosiądz, czyli stop miedzi i cynku (bardzo często z dodatkiem cyny). Ma pomarańczowożółtą barwę, jest odporny na korozję i cechuje się wysoką twardością. Od złota odróżnia go jaśniejszy kolor i matowość powierzchni.

Doskonale wygląda z drewnianymi i szklanymi koralikami do biżuterii, np. w kolorze brązowym, khaki oraz bordowym.

Alpaka

Za tą nietypową nazwą kryje się stop takich metali, jak cynk, miedź i nikiel. Półfabrykaty do biżuterii z alpaki mają srebrnobiałą barwę. To dlatego jest ona określana jako „nowe srebro”.

Dlaczego materiału z alpaki są warte uwagi? Bo są odporne na zjawiska atmosferyczne: stop nie ciemnieje.

Niebieskie, zielone i fioletowe złoto

Z pewnością wiesz, że istnieje białe złoto. A co powiesz na niebieskie, zielone lub fioletowe? To rzadkie odmiany kruszcu, które wyjątkowo prezentują się w obecności koralików z kamieni naturalnych.

Niebieska odmiana to mieszanka złota, żelaza i niklu. Przyjmuje odcienie od jasnych, błękitnych po ciemne granatowe (w zależności od stężenia poszczególnych metali). Idealnie sprawdzi się w połączeniu z szafirem, szmaragdem i perłami.

Jeśli masz skłonność do reakcji alergicznych, zrezygnuj z niebieskiego złota. Nikiel obecny w jego składzie może negatywnie zadziałać na Twoją skórę.

Zielone złoto składa się ze złota, srebra i miedzi. Ta odmiana jest szczególnie dobrym materiałem przy wyrobie biżuterii z kamieniami o zielonym odcieniu, np. ze szmaragdem.

Z kolei fioletowe złoto to połączenie stopu złota i glinu (aluminium). Elementy w tym kolorze ozdobisz takimi kamieniami, jak rubin, topaz i koral.